Answer:- 64015 J
Solution: There is 4250 mL of water in the calorimeter at 22.55 degree C.
density of water is 1 g per mL.
So, the mass of water =
= 4250 g
Final temperature of water after adding the hot copper bar to it is 26.15 degree C.
So,
for water = 26.15 - 22.55 = 3.60 degree C
Specific heat for water is 4.184 
The heat gained by water is calculated by using the formula:

where, q is the heat energy, m is mass and c is specific heat.
Let's plug in the values in the formula and do the calculations:

q = 64015 J
So, 64015 J of heat is gained by the water.
As the pressure on the on a gas cofined above a liquid increases, the solubility of the gas will increase
this also happen when we lower the temperature
Answer:
CO
Explanation:
From Graham's law, time taken to diffuse is directly proportional to the molecular mass of the gases. For two different gases.
t1/t2=√m1/m2
Since gas 1 diffuse 1.25 times as slowly as gas 2 and gas 1 is CO2 with m as 44g
1.25/1=√44/m2
Therefore m2=28g CO
The element used in advertising signs is neon.
Answer: The rate of disappearance of
is 
Explanation:
The given chemical reaction is:

The rate of the reaction for disappearance of
is given as:
![\text{Rate of disappearance of }NO_2=-\frac{\Delta [NO_2]}{\Delta t}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Ctext%7BRate%20of%20disappearance%20of%20%7DNO_2%3D-%5Cfrac%7B%5CDelta%20%5BNO_2%5D%7D%7B%5CDelta%20t%7D)
Or,

where,
= final concentration of
= 0.00650 M
= initial concentration of
= 0.0100 M
= final time = 100 minutes
= initial time = 0 minutes
Putting values in above equation, we get:

Hence, the rate of disappearance of
is 