Gravitational potential energy is observed when an object is not in rest or is in motion. In this case, the helicopter is in motion where the direction is going upward with a negative potential energy. Thank you for your question. Please don't hesitate to ask in Brainly your queries.
Answer is: <span> two samples have in common same amount of substance and same number of particles.
1) There are same amount of substance in both beakers:
n(Zn) = 1 mol.
n(ZnCl</span>₂) = 1 mol.
2) There are same number of particles (atoms, molecules, ions) in both beakers:
N(Zn) = n(Zn) · Na.
N(Zn) = 1 mol · 6.023·10²³ 1/mol = 6.023·10²³ atoms of zinc.
N(ZnCl₂) = n(ZnCl₂) · Na.
N(ZnCl₂) = 1 mol · 6.023·10²³ 1/mol = 6.023·10²³ molecules of zinc(II) chloride.
Na - Avogadro number.
The answer is C. It bans the exploitation of mineral resources
Answer:
100°C
Explanation:
The boiling point of water is 100°C and the difference is when will the water start boiling.