In order to calculate the amount of heat energy required to melt 347 grams of ice, we need to will apply the equation:
Q
= ml, where m is the mass of substance and l is its latent heat of fusion. For ice, the latent heat of fusion is 334 joules per gram.
Therefore:
Q = 347 x 334
Q = 112,558 joules of energy
Answer: The total pressure of air in lungs of an individual is 760.28 mm Hg
Explanation:
According to Dalton's law, the total pressure is the sum of individual pressures.

Given :
=total pressure of gases = ?
= partial pressure of oxygen = 100 mm Hg
= partial pressure of nitrogen = 573 mm Hg
= partial pressure of Carbon dioxide = 0.053 atm = 40.28 mm Hg(1 atm = 760 mmHg)
= partial pressure of water vapor = 47 torr = 47 mm Hg (1torr=1 mm Hg)
putting in the values we get:
Thus the total pressure of air in lungs of an individual is 760.28 mm Hg
Complete Question
The complete question is shown on the first uploaded image
Answer:
The correct option is 
Explanation:
From the question we are told that
the cell voltage for AD is 
From the data give we can see that

i.e 
In the same way we can say that

=> 

The given concentration of boric acid = 0.0500 M
Required volume of the solution = 2 L
Molarity is the moles of solute present per liter solution. So 0.0500 M boric acid has 0.0500 mol boric acid present in 1 L solution.
Calculating the moles of 0.0500 M boric acid present in 2 L solution:

Converting moles of boric acid to mass:

Therefore, 6.183 g boric acid when dissolved and made up to 2 L with distilled water gives 0.0500 M solution.
Answer: 0,4278g of F and 0,4191g of Fe
Explanation: it's possible to calculate the mass of each element by multiplying the percentage (decimal) of the element by the mass of the compound.
For Fluorine (F)
0,847g * 0,5051 = 0,4278g of F
For iron (Fe)
0,847 * 0,4949 = 0,4191g of Fe
This is determined because even when the compound is decomposed, due to conservative law of mass, the decomposition process do not affect the amount of matter, so the mass of the elements remain even if they are separated from the original molecule.
At the end, the sum of the elements masses should be the total mass of the compound.