Answer: 580 N
Refer to attached figure.
The angle of inclination is 22 degrees
weight (gravitational force) acts downwards.
Normal force is a contact force which acts perpendicular to the point of contact.
The horizontal component (mg cos 22 ) balances the normal force and the vertical component balances the frictional force.
Gravitational force on an object = mg
The normal force 

Answer:
e*P_s = 11 W
Explanation:
Given:
- e*P = 1.0 KW
- r_s = 9.5*r_e
- e is the efficiency of the panels
Find:
What power would the solar cell produce if the spacecraft were in orbit around Saturn
Solution:
- We use the relation between the intensity I and distance of light:
I_1 / I_2 = ( r_2 / r_1 ) ^2
- The intensity of sun light at Saturn's orbit can be expressed as:
I_s = I_e * ( r_e / r_s ) ^2
I_s = ( 1.0 KW / e*a) * ( 1 / 9.5 )^2
I_s = 11 W / e*a
- We know that P = I*a, hence we have:
P_s = I_s*a
P_s = 11 W / e
Hence, e*P_s = 11 W
Answer: 8.1 x 10^24
Explanation:
I(t) = (0.6 A) e^(-t/6 hr)
I'll leave out units for neatness: I(t) = 0.6e^(-t/6)
If t is in seconds then since 1hr = 3600s: I(t) = 0.6e^(-t/(6 x 3600) ).
For neatness let k = 1/(6x3600) = 4.63x10^-5, then:
I(t) = 0.6e^(-kt)
Providing t is in seconds, total charge Q in coulombs is
Q= ∫ I(t).dt evaluated from t=0 to t=∞.
Q = ∫(0.6e^(-kt)
= (0.6/-k)e^(-kt) evaluated from t=0 to t=∞.
= -(0.6/k)[e^-∞ - e^-0]
= -0.6/k[0 - 1]
= 0.6/k
= 0.6/(4.63x10^-5)
= 12958 C
Since the magnitude of the charge on an electron = 1.6x10⁻¹⁹ C, the number of electrons is 12958/(1.6x10^-19) = 8.1x10^24 to two significant figures.
Answer:
last answer
Explanation:
gripping it with the blade facing downward is the most efficient and safe way to use an exacto knife
Answer:
Explanation:
GIVEN DATA:
Distance between keisha and her friend 8.3 m
angle made by keisha toside building 30 degree
height of her friend monique is 1.5 m
from the figure



therefore
height of keisha is 
= 14.376 + 1.5

therefore option c is correct