Using the combined gas law, where PV/T = constant, we first solve for PV/T for the initial conditions: (4.50 atm)(36.0 mL)/(10.0 + 273.15 K) = 0.57213.
Remember to use absolute temperature.
For the final conditions: (3.50 atm)(85.0 mL)/T = 297.5/T
Since these must equal, 0.57213 = 297.5/T
T = 519.98 K
Subtracting 273.15 gives 246.83 degC.
It is important to ensure that treated water remains safe to drink because water does not last forever as it can gain bacteria and organisms in it. To make sure storage of water is safe is to simply add chlorine again over a period of time.
-never store in direct sunlight
-containment of the water is clean
-make sure chemicals or anything that can contaminate it doesn't come near it
Answer:


Explanation:
<u>Calculation of the mass of chromium as:-
</u>
Moles = 1.002 moles
Molar mass of chromium = 51.9961 g/mol
The formula for the calculation of moles is shown below:
Thus,

<u>Calculation of the mass of neon as:-
</u>
Moles =
moles
Molar mass of neon = 20.1797 g/mol
Thus,

Answer:
Corresponding with orange light, is the wavelength that blue solutions absorb the most.
Explanation:
If light is diffused through a solution of a given color, emerges of light from another wavelength is consumed and fades away. However, the wavelength of light relating to the color of such a solution is transferred. The color of the light is consumed is usually the contrasting one being transferred. As seen in a color wheel where, blue complement orange, red complement green, and yellow complement violet.
Thus, for a blue substance in solution, its complementary color is said to be orange, Given that the wavelength of orange color varies from 600 - 640 nm where it's maximum absorbance is approximately 633 nm. This wavelength is what is employed when analyzing the standard solutions and drink samples.