Answer: f=150cm in water and f=60cm in air.
Explanation: Focal length is a measurement of how strong light is converged or diverged by a system. To find the variable, it can be used the formula:
= (nglass - ni)(
-
).
nglass is the index of refraction of the glass;
ni is the index of refraction of the medium you want, water in this case;
R1 is the curvature through which light enters the lens;
R2 is the curvature of the surface which it exits the lens;
Substituting and calculating for water (nwater = 1.3):
= (1.5 - 1.3)(
-
)
= 0.2(
)
f =
= 150
For air (nair = 1):
= (1.5 - 1)(
-
)
f =
= 60
In water, the focal length of the lens is f = 150cm.
In air, f = 60cm.
a) 120 s
b) v = 0.052R [m/s]
Explanation:
a)
The period of a revolution in a simple harmonic motion is the time taken for the object in motion to complete one cycle (in this case, the time taken to complete one revolution).
The graph of the problem is missing, find it in attachment.
To find the period of revolution of the book, we have to find the time between two consecutive points of the graph that have exactly the same shape, which correspond to two points in which the book is located at the same position.
The first point we take is t = 0, when the position of the book is x = 0.
Then, the next point with same shape is at t = 120 s, where the book returns at x = 0 m.
Therefore, the period is
T = 120 s - 0 s = 120 s
b)
The tangential speed of the book is given by the ratio between the distance covered during one revolution, which is the perimeter of the wheel, and the time taken, which is the period.
The perimeter of the wheel is:

where R is the radius of the wheel.
The period of revolution is:

Therefore, the tangential speed of the book is:

Answer:
a.3.20m
b.0.45cm
Explanation:
a. Equation for minima is defined as: 
Given
,
and
:
#Substitute our variable values in the minima equation to obtain
:

#draw a triangle to find the relationship between
and
.
#where 

Hence the screen is 3.20m from the split.
b. To find the closest minima for green(the fourth min will give you the smallest distance)
#Like with a above, the minima equation will be defined as:
, where
given that it's the minima with the smallest distance.

#we then use
to calculate
=4.5cm
Then from the equation subtract
from
:

Hence, the distance
is 0.45cm
Answer:
Mass of Little Sister = 44.17 kg
Explanation:
From Newton's second law of motion, the magnitude of force applied on the sled is given by the following formula:
F = ma
where,
F = Force Applied = 120 N
a = Acceleration = 2.3 m/s²
m = Mass of Sled + Mass of Little Sister = 8 kg + Mass of Little Sister
Therefore,
120 N = (2.3 m/s²)(8 kg + Mass of Little Sister)
(120 N)/(2.3 m/s²) = 8 kg + Mass of Little Sister
Mass of Little Sister = 52.17 kg - 8 kg
<u>Mass of Little Sister = 44.17 kg</u>
The collision is a form of inelastic collision because the
it forms a single mass after is collides. So it can be solve by momentum
balance
( 0.08 kg * 50 m/s ) + ( 0.06 kg * 50 m/s) = ( 0.08 + 0.06
kg ) v
V = 50 m/s
So the kinetic energy lost is
KE = 0.5 (50 m/s)^2) *( 0.14 – 0.08kg )
KE = 75 J