I believe this answer is B but my believing sucks so
<span>Answer:
Pressure is always density * gravity * depth
P = 1000 kg/m^3 * 9.81 m/s^2 * 221 m
P = 2168010 Pa</span>
Answer:
X and Z
Explanation:
Conduction occurs through direct physical contact. Heat transferred from the pot to the handle, and from the handle to the hand, are both examples of conduction.
The answer for this change in the magnitude of momentum is the same for both because momentum is always conserved so both vehicles have the identical change.
So for determining who has the greater change in kinetic energy, momentum (P) = mv so P^2 = m^2 v^2 P^2 / 2m = 1/2 m v^2 = energy So the weightier the mass the smaller the energy change for the same momentum change so in here, the car has a greater change in kinetic energy.
Answer:
f3 = 102 Hz
Explanation:
To find the frequency of the sound produced by the pipe you use the following formula:

n: number of the harmonic = 3
vs: speed of sound = 340 m/s
L: length of the pipe = 2.5 m
You replace the values of n, L and vs in order to calculate the frequency:

hence, the frequency of the third overtone is 102 Hz