Answer:
Explanation:
Given parameters:
Initial temperature T₁ = 25.2°C = 25.2 + 273 = 298.2K
Initial pressure = P₁ = 0.6atm
Final temperature = 72.4°C = 72.4 + 273 = 345.4K
Unknown:
Final pressure = ?
Solution:
To solve this problem, we use an adaption of the combined gas law where the volume gas is fixed. This simplification results into:

where P and T are temperatures, 1 and 2 are initial and final temperatures.
Input the parameters and solve;
P₂ = 0.7atm
The first ionization energy of a known element is the energy
it needs to remove its highest energy or outermost electron. It is done to make
a neutral atom be a positively charged ion. The first ionization energy of neon
as a chemical equation is this:
Ne (g) -> Ne+ (g) + e-
Answer:
b. chlorine
Explanation:
it has the highest atomic radius
I'm not 100% sure on this, but I would go with C) NaCl.
NaCl is a salt, and that is used to melt the ice on the roads. Hope this helps!
The product of a reaction between these two elements is
.
Explanation:
The oxidation state of an ion in a compound is equal to its charge.
The aluminum having a charge of +3 because oxidation state is +3
The oxide is having charge of -2
The product of these reactants will produce a chemical compound.
The compound formed is
i.e Aluminium oxide. The compound while getting formed will share the charge and cation A+ will have the charge of anion and anion will have the charge of cation. This will result in a compound as there should be a neutral charge on the compound formed.
The <em>+</em><em>3 charge of the cation Al+ will go to anion oxide O2- and the charge of anion -2 will go with cation Al+. </em>
<em />