Answer:
T = 60 s
Explanation:
There are 6 poles on the track which are equally spaced
so the angular separation between the poles is given as


so the angular speed of the train is given as


now we have time period of the train given as



Answer:
The voltage across the capacitor is 1.57 V.
Explanation:
Given that,
Number of turns = 10
Diameter = 1.0 cm
Resistance = 0.50 Ω
Capacitor = 1.0μ F
Magnetic field = 1.0 mT
We need to calculate the flux
Using formula of flux

Put the value into the formula


We need to calculate the induced emf
Using formula of induced emf

Put the value into the formula

Put the value of emf from ohm's law





We know that,


We need to calculate the voltage across the capacitor
Using formula of charge


Put the value into the formula


Hence, The voltage across the capacitor is 1.57 V.
Answer:
The swimmer has a distance traveled of 800 meters.
The final displacement of the swimmer is 0 meters.
Explanation:
A lap is a round trip made by a swimmer in the pool, so that the distance traveled by swimmer is sixteen times the length of the swimming pool. That is:


A swimmer has a distance traveled of 800 meters.
The displacement is the distance between swimmer and a reference point, let suppose that reference point is located at the beginning of the first lap. Hence, the final displacement of the swimmer is 0 meters.
Explanation:
(b) A uniform beam 150cm long weighs 3.5kg and
supported on knife-edges at its ends. The beam
supports a weight 7kg at a distance 30cm from
one end. Find the reactions of the supports.