The answer is reverse faults.
Answer:
The value of the linear coefficient of thermal expansion is : α=1.01 *10⁻⁵ (ºC)⁻¹
Explanation:
Li = 0.2m
ΔL = 0.2 mm = 0.0002m
T1 = 21ºC
T2 = 120ºC
ΔT =99ºC
α =ΔL/(Li*ΔT)
α =0.0002m /(0.2m * 99ºC)
α = 1.01 *10⁻⁵ (ºC)⁻¹
Answer: apparent weighlessness.
Explanation:
1) Balance of forces on a person falling:
i) To answer this question we will deal with the assumption of non-drag force (abscence of air).
ii) When a person is dropped, and there is not air resistance, the only force acting on the person's body is the Earth's gravitational attraction (downward), which is the responsible for the gravitational acceleration (around 9.8 m/s²).
iii) Under that sceneraio, there is not normal force acting on the person (the normal force is the force that the floor or a chair exerts on a body to balance the gravitational force when the body is on it).
2) This is, the person does not feel a pressure upward, which is he/she does not feel the weight: freefalling is a situation of apparent weigthlessness.
3) True weightlessness is when the object is in a place where there exists not grativational acceleration: for example a point between two planes where the grativational forces are equal in magnitude but opposing in direction and so they cancel each other.
Therefore, you conclude that, assuming no air resistance, a person in this ride experiencing apparent weightlessness.
For the answer to the question above,
<span>Q = amount of heat (kJ) </span>
<span>cp = specific heat capacity (kJ/kg.K) = 4.187 kJ/kgK </span>
<span>m = mass (kg) </span>
<span>dT = temperature difference between hot and cold side (K). Note: dt in °C = dt in Kelvin </span>
<span>Q = 100kg * (4.187 kJ/kgK) * 15 K </span>
<span>Q = 6,280.5 KJ = 6,280,500 J = 1,501,075.5 cal</span>
All forces on the bullets cancel so that the net force on a bullet is zero, which means the bullet has zero acceleration and is in a state known as constant velocity. The bullet is moving at a constant value of velocity. Acceleration is the rate of velocity so having zero acceleration would mean that there is no change in velocity per unit of time.<span />