Answer: M.A = 3
Explanation:
A ramp is an example of an inclined plain. Where the
Height H = 1.5 m
Length L = 4.5 m
Mechanical advantage of a machine is the ratio of the load to effort. While mechanical advantage M.A of an inclined plain is the ratio of the length of the plain to the height of the plain.
M.A = L/H
Substitute the values of L and H into the formula
M.A = 4.5/1.5 = 3
The mechanical advantage of the ramp is 3
Answer:
Jari
Explanation:
The question requires to know who is traveling faster. This is done by comparing the gradients. The steeper the slope (high gradient), the faster the speed and vice versa.
From Jari's line, the starting point is (0, 0) and another point is (6, 7)
The gradient being change in y to change in x
Change in y=7-0=7
Change in x=6-0=6
Slope is 7/6
For Jade, first point is (0, 10) then another point is (6, 16)
Change in y=16-10=6
Change in x=6-0=6
Slope is 6/6=1
Clearly, 7/6 is greater than 6/6 or 1 hence Jari is faster than Jade
<span>Bit level for a CCD (Charged coupled device) with a greatest possible pixel value of 4095:The relationship between the bit level and pixel value is given as:pixel value = 2^bit level.Most charged coupled devices (CCDs) have 8-bit, 16-bit, 32-bit levels.Using simple mathematics, we can see that 2^12 = 4096.Since the maximum number of pixels is 4095, the bit level is 12., i.e. the CCD has 12-bit level.</span>
Answer:
halve the slit separation
Explanation:
As we know that
In YDS experiment, the equation of fringe width is as follows

where,
D denotes the separation in the middle of screen and slits
d denotes the distance in the middle of two slits
And to increase the Δx we have to decrease the d i.e, the distance between the two slits
Hence, the first option is correct
The velocity of projectile has 2 components, horizontal component vcosθ and vertical component vsinθ, where v is the velocity of projection and θ is the angle between +ve X-axis and projectile motion.
In case 1, θ = 90⁰
So horizontal component is vcos90 = 0
Vertical component at maximum height = 0
So velocity at maximum height = 0 m/s
In case 2, θ = 45⁰
So horizontal component is 141cos45 = 100m/s
Vertical component at maximum height = 0
So velocity at maximum height = 100 m/s