Answer:
33.68 N
Explanation:
Data
W= 32J
d- 0.95m
F= ?
W=Fd
They are asking for the magnitude which is the force, so you need to solve for force.
F=W/d
= 32J/ 0.95m
= 33.68 N
Answer:
The acceleration of the cheetahs is 10.1 m/s²
Explanation:
Hi there!
The equation of velocity of an object moving along a straight line with constant acceleration is the following:
v = v0 + a · t
Where:
v = velocity of the object at time t.
v0 = initial velocity.
a = acceleration.
t = time
We know that at t = 2.22 s, v = 50.0 mi/h. The initial velocity, v0, is zero.
Let's convert mi/h into m/s:
50.0 mi/h · (1609.3 m / 1 mi) · (1 h / 3600 s) = 22.4 m/s
Then, using the equation:
v = v0 + a · t
22.4 m/s = 0 m/s + a · 2.22 s
Solving for a:
22.4 m/s / 2.22 s = a
a = 10.1 m/s²
The acceleration of the cheetahs is 10.1 m/s²
Answer:
Mass will be 4.437 kg
Explanation:
We have given force constant k = 7 N/m
Time period of oscillation T = 5 sec
So angular frequency 
We know that angular frequency is given by


Squaring both side

m = 4.437 kg
If i remeber correctly when dealing with real world cordinate systems as you rotate around clockwise you move in a positive direction. but all the examples i have done said north was 0 degrees, so i may be wrong
Answer:
Explanation:
3. Newton’s third law explains how every action has an equal but opposite reaction, meaning that forces comes in pairs. While the locomotive’s wheels are pushing back against the ground as the action force, the ground is producing a reaction force towards the locomotive, propelling it forward. Another pair of forces that act on the locomotive is gravity and normal force. While gravity is pulling the locomotive towards the ground, the normal force the ground exerts on the locomotive is why the locomotive doesn’t fall through the ground.
4. The force of Earth’s gravity on the Sun is weaker than the force of the Sun’s gravity on Earth. The Sun’s attraction affects the motion of Earth more than the Earth’s attraction affects the Sun’s motion because according to Newton’s second law, force has mass as one of its factors. The Sun has a significantly higher mass than Earth, meaning that its force of gravity would also be significantly higher. Newton’s third law is why the Earth doesn’t get marginally closer to the Sun, stating that every action has an equal and opposite reaction. As the Sun is pulling Earth towards itself, Earth is pulling away from the Sun.