Answer:bowling ball has greater kinetic energy
Explanation:
Kinetic energy of bowling ball:
mass=m=5kg
Velocity=v=6m/s
Kinetic energy =ke
Ke=0.5 x m x v x v
Ke=0.5 x 5 x 6 x 6
Ke=90J
Kinetic energy of ship:
mass=m=120000kg
velocity=v=0.02m/s
Ke=0.5 x m x v x v
Ke=0.5 x 120000 x 0.02 x 0.02
Ke=24J
Answer:
Thermal Power = 460W
Explanation:
From Stephan-Boltzmann Law Formula;
P = єσT⁴A
Where,
P = Radiation energy
σ = Stefan-Boltzmann Constant
T = absolute temperature in Kelvin
є = Emissivity of the material.
A=Area of the emitting body
Now, σ = 5.67 x 10^(-8)
є = 0.6
Temperature = 30°C and coverting to kelvin = 30 + 273 = 303K
Area ; since we are to consider the sides of the human body as 2m and 0.8m,thus area = 2 x 0.8 = 1.6
Thus thermal power = 0.6 x 5.67 x 10^(-8) x303⁴ x 1.6 = 458. 8W
Normally, we approximate to the nearest 10W. Thus, thermal power is approximately 460W
Answer:
Part a)
Induced EMF when length vector is along Z direction is 0.72 V
Part b)
Induced EMF when length vector is along Y direction is ZERO
Explanation:
As we know that the motional EMF induced in the wire is given as

1)
As we know that



now we have

so we have

2)
If the length vector is along Y direction then we have

so again we have

so we have
EMF = 0
The quantity that has a magnitude of zero when the ball is at the highest point in its trajectory is
the vertical velocity.
In fact, the motion of the ball consists of two separate motions:
- the horizontal motion, on the x-axis, which is a uniform motion with constant velocity

, where

- the vertical motion, on the y-axis, which is a uniformly accelerated motion with constant acceleration

directed downwards, and with initial velocity

. Due to the presence of the acceleration g on the vertical direction (pointing in the opposite direction of the initial vertical velocity), the vertical velocity of the ball decreases as it goes higher, up to a point where it becomes zero and it reverses its direction: when the vertical velocity becomes zero, the ball has reached its maximum height.
A car A house A phone they all can be renewable