The mechanical advantage is defined as the ratio between the force produced by a machine and the force applied in input:

For the crowbar of the problem, the force applied in input is 40 N, while the force produced in output is equal to the weight of the rock that is lifted, so 400 N. Therefore, the mechanical advantage is
Answer:
Explanation:


= 250 moles.
N = n×6.02×
= 1.505×
Total charge = (1.505×
) × (1.6×
)
= 2.4×
C.
Answer:
a) 447.21m
b) -62.99 m/s
c)94.17 m/s
Explanation:
This situation we can divide in 2 parts:
⇒ Vertical : y =-200 m
y =1/2 at²
-200 = 1/2 *(-9.81)*t²
t= 6.388766 s
⇒Horizontal: Vx = Δx/Δt
Δx = 70 * 6.388766 = 447.21 m
b) ⇒ Horizontal
Vx = Δx/Δt ⇒ 70 = 400 /Δt
Δt= 5.7142857 s
⇒ Vertical:
y = v0t + 1/2 at²
-200 = v(5.7142857) + 1/2 *(-9.81) * 5.7142857²
v0= -7 m/s ⇒ it's negative because it goes down.
v= v0 +at
v= -7 + (-9.81) * 5.7142857
v= -62.99 m/s
c) √(70² + 62.99²) = 94.17 m/s
Answer:
8.67807 N
34.7123 N
Explanation:
m = Mass of shark = 92 kg
= Density of seawater = 1030 kg/m³
= Density of freshwater = 1000 kg/m³
= Density of shark = 1040 kg/m³
g = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²
Net force on the fin is (seawater)

The lift force required in seawater is 8.67807 N
Net force on the fin is (freshwater)

The lift force required in a river is 34.7123 N
Answer:
5.22 x 10^5 V
Explanation:
guessed on castle learning and got it right