I am assuming this is a true or false question, to which the answer would be True.
Explanation:
It is given that,
Mass of the ball, m = 1 lb
Length of the string, l = r = 2 ft
Speed of motion, v = 10 ft/s
(a) The net tension in the string when the ball is at the top of the circle is given by :



F = 18 N
(b) The net tension in the string when the ball is at the bottom of the circle is given by :



F = 82 N
(c) Let h is the height where the ball at certain time from the top. So,


Since, 

Hence, this is the required solution.
Answer:
The value is 
Explanation:
From the question we are told that
The Coulomb constant is 
The charge on the electron/proton is 
The mass of proton 
The mass of electron is 
Generally for the electron to be held up by the force gravity
Then
Electric force on the electron = The gravitational Force
i.e




Answer:
The movable piston
Explanation:
Work is said to be done when a distance is been covered by a force . In this case kinetic energy will be change by an equal amount into work done.
Pushing the piston with a known mass of (m) and an accelarating rate from rest of ( a) to cover a known distance of (d).The idea of work done is been achieved and can be mathematically represented by:
- Work done = Force x distance (d)
- Force = mass (m) x acceleration (a)
Answer:
I = 2 kgm^2
Explanation:
In order to calculate the moment of inertia of the door, about the hinges, you use the following formula:
(1)
I: moment of inertia of the door
α: angular acceleration of the door = 2.00 rad/s^2
τ: torque exerted on the door
You can calculate the torque by using the information about the Force exerted on the door, and the distance to the hinges. You use the following formula:
(2)
F: force = 5.00 N
d: distance to the hinges = 0.800 m
You replace the equation (2) into the equation (1), and you solve for α:

Finally, you replace the values of all parameters in the previous equation for I:

The moment of inertia of the door around the hinges is 2 kgm^2