Answer:
C₂H₇F₂P
Explanation:
Given parameters:
Composition by mass:
C = 24%
H = 7%
F = 38%
P = 31%
Unknown:
Empirical formula of compound;
Solution :
The empirical formula is the simplest formula of a compound. To solve for this, follow the process below;
C H F P
% composition
by mass 24 7 38 31
Molar mass 12 1 19 31
Number of
moles 24/12 7/1 38/19 31/31
2 7 2 1
Dividing
by the
smallest 2/1 7/1 2/1 1/1
2 7 2 1
Empirical formula C₂H₇F₂P
Using ideal gas equation,
P\times V=n\times R\times T
Here,
P denotes pressure
V denotes volume
n denotes number of moles of gas
R denotes gas constant
T denotes temperature
The values at STP will be:
P=100 kPa
T=293 K
R=8.314472 L kPa K⁻¹ mol⁻¹
Number of moles of gas=3.43 mole
Putting all the values in the above equation,

V=83.55 L
So the volume will be 83.55 L.
83.55 L of radon gas would be in 3.43 moles at room temperature and pressure (293 K and 100 kPa).
Answer:

Explanation:
Concentration: i is defined as the mole per litre.

mole=0.15
volume=400 ml=0.4 litre

Options:
monoglycerides
cocamide DEA
folic acid
iron chromium ion
peroxide
lauryl glucoside
disodium phosphate
Answer and Explanation:
The added chemicals are:
- monoglycerides
- folic acid
- iron
- disodium phophates
Monoglycerides are fats added for flavour. Folic cid and iron are vitamins added for nutritional value. disodium phosphate is a food additive for enhancing flavour.
The remaining ingredients are organic based.
The reaction formula of this is C3H8 + 5O2 --> 3CO2 + 4H2O. The ratio of mole number of C3H8 and O2 is 1:5. 0.025g equals to 0.025/44.1=0.00057 mole. So the mass of O2 is 0.00057*5*32=0.0912 g.