Answer:
Explanation:
The mass of the block is 0.5kg
m = 0.5kg.
The spring constant is 50N/m
k =50N/m.
When the spring is stretch to 0.3m
e=0.3m
The spring oscillates from -0.3 to 0.3m
Therefore, amplitude is A=0.3m
Magnitude of acceleration and the direction of the force
The angular frequency (ω) is given as
ω = √(k/m)
ω = √(50/0.5)
ω = √100
ω = 10rad/s
The acceleration of a SHM is given as
a = -ω²A
a = -10²×0.3
a = -30m/s²
Since we need the magnitude of the acceleration,
Then, a = 30m/s²
To know the direction of net force let apply newtons second law
ΣFnet = ma
Fnet = 0.5 × -30
Fnet = -15N
Fnet = -15•i N
The net force is directed to the negative direction of the x -axis
Answer:
the wave length becomes doubled or becomes two times the initial wavelength = 240 cm
Explanation:
From wave,
v = λf................ Equation 1
Where v = velocity of the wave, λ = wavelength of the wave, f = frequency of the wave.
Given: f = 1200 Hz, λ = 120 cm = 1.2 m
Substitute into equation 1
v = 1200(1.2)
v = 1440 m/s.
When the ship sent out a 600 Hz sound wave,
make λ the subject of formula in equation 1
λ = v/f............. Equation 2
Given: f = 600 Hz, v = 1440 m/s
Substitute into equation 2
λ = 1440/600
λ = 2.4 m or 240 cm.
When the ship sent out a 600 Hz sound wave instead, the wave length becomes doubled or becomes two times the initial wavelength = 240 cm
Answer:
B. Trial 2
Explanation:
Trial 2, because the student’s finger applied the largest force to the sensor.
Because the trial 2 student finger applied to largest force.
Answer:
A) vertically upward
Explanation:
Since the tyre is rotating with uniform angular speed and moving with constant linear speed
So as soon as a small stone is stuck into the groove of the tyre the speed of the stone is same as that of the tyre
so now we can say that stone will start revolving with the tyre of the car at constant angular speed and moving with uniform speed also
so here just after that the tangential acceleration of the stone must be zero while radial acceleration must be towards the center of the tyre given as

so we will have direction of net acceleration is towards its center so correct answer will be
A) vertically upward
A. An object in motion will remain in motion unless acted upon by an outside force : The momentum of an object is constant unless an outside force acts on the object.
B. Force is defined as mass times acceleration : the rate of change of the momentum of a particle is proportional to the force F acting on it, hence the force is equal to <span>mass times acceleration.
C. </span>For every action there is an equal and opposite reaction : <span>to every action force there is an equal and opposite reaction force. </span>