Answer:
The volume of the container is 59.112 L
Explanation:
Given that,
Number of moles of Oxygen, n = 3
Temperature of the gas, T = 300 K
Pressure of the gas, P = 1.25 atm
We need to find the volume of the container. For a gas, we know that,
PV = nRT
V is volume
R is gas constant, R = 0.0821 atm-L/mol-K
So,

So, the volume of the container is 59.112 L
Answer:
124.91mL
Explanation:
Given parameters:
P₁ = 1.08atm
V₁ = 250mL
T₁ = 24°C
P₂ = 2.25atm
T₂ = 37.2°C
V₂ = ?
Solution:
To solve this problem, we are going to apply the combined gas law;

P, V and T represents pressure, volume and temperature
1 and 2 delineates initial and final states
Convert the temperature to kelvin;
T₁ = 24°C, T₁ = 24 + 273 = 297K
T₂ = 37.2°C , T₂ = 37.2 + 273 = 310.2K
Input the variables and solve for V₂

V₂ = 124.91mL
Answer:
To determine the enthalpy and entropy of dissolving a compound, you need to measure the Ksp at multiple temperatures. Then, plot ln(Ksp) vs. 1/T. The slope of the plotted line relates to the enthalpy (ΔH) of dissolving and the intercept of the plotted line relates to the entropy (ΔS) of dissolving.
Explanation:
Hello there!
In this case, according to the given information, it turns out possible for us use the thermodynamic definition of the Gibbs free energy and its relationship with Ksp as follows:

Thus, by combining them, we obtain:

Which is related to the general line equation:

Whereas:

It means that we answer to the blanks as follows:
To determine the enthalpy and entropy of dissolving a compound, you need to measure the Ksp at multiple temperatures. Then, plot ln(Ksp) vs. 1/T. The slope of the plotted line relates to the enthalpy (ΔH) of dissolving and the intercept of the plotted line relates to the entropy (ΔS) of dissolving.
Regards!
Answer:
The answer is Option a, that is "−9kJmole,5kJmole".
Explanation:
Please find the complete question in the attached file.
In the question, it uses the catalyst inside a process, which does not modify the process eigenvalues, however, it decreases the active energy with an enthalpy of -9kJmole, and also the power for activating decreases around 13 to 5 kJ mole, that's why the choice a is correct.