Answer:
20°C
Step-by-step explanation:
Quantity if heat energy supplied is expressed as;
Q = mcΔt
m is the mass = 3kg
Δt is the temperature rise
Q = 5400J
c = 900 J/kg °C
Substitute
5400 = 3(90)Δt
5400 = 270Δt
Δt = 5400/270
Δt = 20°C
Hence the temperature rise is 20°C
Answer:
B. f(x)
D. h(x)
Step-by-step explanation:
An exponential function will have a common ratio.
We check and see if the consecutive terms has a common ratio.
For f(x),

This is not an exponential sequence.
For g(x), we have:

For h(x),

This is not an exponential sequence
For k(x),

<span>To link the displayed Wright flyer in the museum with the
actual plane, we have to calculate for the relation of the corresponding
parameter. In this problem, for both the display and the actual plane, we are
given with the length. Computing for the ratio gives us,</span>
<span>
ratio = length of the model / length of the actual plane
Length of the model = 35 cm</span>
<span>
We need to calculate for the length of the model in ft.</span>
<span>
length of the model = (35 cm)(1 in/2.54 cm)(1 ft/12 in)
length of the model = 1.148 ft
</span>
<span>
</span>
<span>Going back to the calculation for the ratio,
ratio = (1.148 ft)/21 ft
ratio = 0.055
Therefore, the measurements used in the model is equal to 0.055 times the
actual dimensions.
Error may occur because of the number of significant figures measured for
rounding up or down of the answers after each calculation. </span>
Answer:
See joint picture.
Step-by-step explanation:
The study lasts 6 days. Since the amount of plant food decreased an equal amount each day, and since the whole 72 millimeters were used, it means that plants consumed 72/6 = 12 millimeters daily.
All the results given come from this justification.