Explanation:
Formula to calculate electric field because of the plate is as follows.
E =
=
=
Now, we will consider that equilibrium of forces are present there. So,
ma = qE
a =
=
According to the third equation of motion,
or, d = 
= 
= 0.254 m
Thus, we can conclude that
the proton will travel 0.254 m before reaching its turning point.
Answer:
mass of the person walking to west is 65 kg.
Given:
Momentum = 52 
Speed = 0.8 
To find:
Mass of the person = ?
Formula used:
Momentum is given by,
P = m × v
Where, P = momentum
m = mass
v = speed
Solution:
Momentum is given by,
P = m × v
Where, P = momentum
m = mass
v = speed
Mass = 
m = 
m = 65 kg
Thus, mass of the person walking to west is 65 kg.
5,10,15,20,25,30, that's how much it should have been
Answer:
The maximum speed of the car at the bottom of that drop is 26.34 m/s.
Explanation:
Given that,
The maximum vertical distance covered by the roller coaster, h = 35.4 m
We need to find the maximum speed of the car at the bottom of that drop. It is a case of conservation of energy. The energy at bottom is equal to the energy at top such that :



v = 26.34 m/s
So, the maximum speed of the car at the bottom of that drop is 26.34 m/s. Hence, this is the required solution.
Answer:
A) 0.0 kJ
Explanation:
Change in the internal energy of the gas is a state function
which means it will not depends on the process but it will depends on the initial and final state
Also we know that internal energy is a function of temperature only
so here the process is given as isothermal process in which temperature will remain constant always
here we know that

now for isothermal process since temperature change is zero
so change in internal energy must be ZERO