Answer: 35*10^3 N/m
Explanation: In order to explain this problem we know that the potential energy for spring is given by:
Up=1/2*k*x^2 where k is the spring constant and x is the streching or compresion position from the equilibrium point for the spring.
We also know that with additional streching of 2 cm of teh spring, the potential energy is 18J. Then it applied another additional streching of 2 cm and the energy is 25J.
Then the difference of energy for both cases is 7 J so:
ΔUp= 1/2*k* (0.02)^2 then
k=2*7/(0.02)^2=35000 N/m
Answer:
a) L = 0.75m f₁ = 113.33 Hz
, f₃ = 340 Hz, b) L=1.50m f₁ = 56.67 Hz
, f₃ = 170 Hz
Explanation:
This resonant system can be simulated by a system with a closed end, the tile wall and an open end where it is being sung
In this configuration we have a node at the closed end and a belly at the open end whereby the wavelength
With 1 node λ₁ = 4 L
With 2 nodes λ₂ = 4L / 3
With 3 nodes λ₃ = 4L / 5
The general term would be λ_n= 4L / n n = 1, 3, 5, ((2n + 1)
The speed of sound is
v = λ f
f = v / λ
f = v n / 4L
Let's consider each length independently
L = 0.75 m
f₁ = 340 1/4 0.75 = 113.33 n
f₁ = 113.33 Hz
f₃ = 113.33 3
f₃ = 340 Hz
L = 1.5 m
f₁ = 340 n / 4 1.5 = 56.67 n
f₁ = 56.67 Hz
f₃ = 56.67 3
f₃ = 170 Hz
3.Es tarde y mi taxi no llega. Estoy ____.
(5 Points)
preocupada
contenta
Answer:
285 seconds
Explanation:
Jenny speed is 3.8 m/s
Alyssa speed in 4.0 m/s
Alyssa starts after 15 seconds
Find the distance covered by Jenny, when Alyssa starts
Distance=Speed*time
Distance covered by Jenny in 15 seconds= 3.8×15=57m
Relative speed of the two members heading same direction will be;
4.0m/s-3.8m/s=0.2m/s
To find the time Alyssa catch up with Jenny you divide the distance to be covered by Alyssa by the relative speed of the two
Distance=57m, relative speed=0.2m/s t=57/0.2 =285 seconds
=4.75 minutes
If the US
government does not allow the manufacturer to export their products to
Honduras, the manufacturer will lose
the non-refundable application fee of $2,700 and because the U.S. government
limits trade with Honduras, the manufacturer is required to obtain an export
license from the Department of Commerce, which can result to a shortage of
demand for US products.
In addition, the total value of product exports must
not less than $10800 for the duration of the license so that the application
and license fee will be worthwhile.