So carbon is 12(3), hydrogen is 1.01 (8), and oxygen is 16(2). Add it all together and you get 76.08 amu. That's molecular. The molar would be in grams (76.08 g). Hope that answered the question.
Explanation:
It is given that energy to transfer one water molecule is
J/molecule
As it is known that in 1 mole there are
atoms.
So, energy in 1 mole =
J/mol
= 13.3 kJ/mol
As, 
Putting the given values in the above formula as follows.


= 0.08377
= 1.213 =
= 
= 
=
water molecules per oil molecule
Thus, we can conclude that the equilibrium concentration at 293 K, assuming that nothing else changes is
.
10 molecules of water are needed.
Answer:

Explanation:
Assume you are using 1 L of water.
Then you are washing 4 L of salty oil.
1. Calculate the mass of the salty oil
Assume the oil has a density of 0.86 g/mL.

2. Calculate the mass of salt in the salty oil

3. Calculate the mass of salt in the spent water

4. Mass of salt remaining in washed oil
Mass = 172 g - 150 g = 22 g
5. Concentration of salt in washed oil
