An activity that is relatively short in time <10 seconds and has few repetitions predominantly uses the ATP/PC energy system. The cellular respiration procedure that changes food energy into ATP which is a form of energy is largely reliant on oxygen obtainability. During exercise the source and request of oxygen obtainable to muscle is unnatural by period and strength and by the individual’s cardiorespiratory suitability level.
Steps of the ATP-PC system:
1. Primarily, ATP kept in the myosin cross-bridges which is microscopic contractile parts of muscle is broken down to issue energy for muscle shrinkage. This action consents the by-products of ATP breakdown which are the adenosine diphosphate and one single phosphate all on its own.
2. Phosphocreatine is then broken down by the enzyme creatine kinase into creatine and phosphate.
3. The energy free in the breakdown of PC permits ADP and Pi to rejoin creating more ATP. This newly made ATP can now be broken down to issue energy to fuel activity.
Answer: A
Explanation:
Well the high and lows effect the humidity the more humidity the more hot it is so the high brings higher temperatures.
Answer:
Mass of Little Sister = 44.17 kg
Explanation:
From Newton's second law of motion, the magnitude of force applied on the sled is given by the following formula:
F = ma
where,
F = Force Applied = 120 N
a = Acceleration = 2.3 m/s²
m = Mass of Sled + Mass of Little Sister = 8 kg + Mass of Little Sister
Therefore,
120 N = (2.3 m/s²)(8 kg + Mass of Little Sister)
(120 N)/(2.3 m/s²) = 8 kg + Mass of Little Sister
Mass of Little Sister = 52.17 kg - 8 kg
<u>Mass of Little Sister = 44.17 kg</u>
Answer
The rate at which the magnetic field is changing is
Explanation
From the question we are told that
The electric field strength is 
The radius is 
The rate of change of the magnetic field is mathematically represented as

Where
is change of a unit length

Where A is the area which is mathematically represented as

So
where L is the circumference of the circle which is mathematically represented as

So
![E (2 \pi r ) = (\pi r^2 ) [\frac{dB}{dt} ]](https://tex.z-dn.net/?f=E%20%282%20%5Cpi%20r%20%29%20%3D%20%20%28%5Cpi%20r%5E2%20%29%20%5B%5Cfrac%7BdB%7D%7Bdt%7D%20%5D)
![E = \frac{r}{2} [\frac{dB}{dt} ]](https://tex.z-dn.net/?f=E%20%20%3D%20%20%20%5Cfrac%7Br%7D%7B2%7D%20%20%5B%5Cfrac%7BdB%7D%7Bdt%7D%20%5D)
![[\frac{dB}{dt} ] = \frac{E}{ \frac{r}{2} }](https://tex.z-dn.net/?f=%5B%5Cfrac%7BdB%7D%7Bdt%7D%20%5D%20%3D%20%5Cfrac%7BE%7D%7B%20%5Cfrac%7Br%7D%7B2%7D%20%7D)
substituting values
![[\frac{dB}{dt} ] = \frac{3.5 *10^{-3}}{ \frac{15}{2} }](https://tex.z-dn.net/?f=%5B%5Cfrac%7BdB%7D%7Bdt%7D%20%5D%20%3D%20%5Cfrac%7B3.5%20%2A10%5E%7B-3%7D%7D%7B%20%5Cfrac%7B15%7D%7B2%7D%20%7D)
Answer:
<h2>5.6kW</h2>
Explanation:
Step one:
given
mass m= 24kg
distance moved= 6m
time taken= 4seconds
Step two:
Required
power
but work done is the force applied at a distance, and the power is the work done time the time taken
Work done= F*D
F=mg
W= mg*D
W=24*9.81*6
W=1412.6J
Power P= work * time
P=1412.6*4
p=5650.5W
P=5.6kW