Answer:
son 12.6 gramos de HF
Explanation:
Tienes que saber qual es el reactor limitante en este caso es fluoruro con los 20 gramos puedes producer .631 mol qual son 12.6 gramos
Answer:
electron
Explanation:
The electron is subatomic particle that revolve around outside the nucleus and has negligible mass. It has a negative charge.
Symbol = e⁻
Mass = 9.10938356×10⁻³¹ Kg
Mass in amu = 1/1838 = 5.4 × 10⁻⁴amu
It was discovered by j. j. Thomson in 1897 during the study of cathode ray properties.
While neutron and proton are present inside the nucleus. Proton has positive charge while neutron is electrically neutral. Proton is discovered by Rutherford while neutron is discovered by James Chadwick in 1932.
Symbol of proton= P⁺
Symbol of neutron= n⁰
Mass of proton=1.672623×10⁻²⁷ Kg
Mass of neutron=1.674929×10⁻²⁷Kg
An atom consist of electron, protons and neutrons. Protons and neutrons are present with in nucleus while the electrons are present out side the nucleus.
All these three subatomic particles construct an atom
Glass is a hard substance that consists of sand, soda ash and limestone. When these substances are heated together, their molecules bond to form the substance we know as glass. We use glass for many purposes, and glass bottles have become a popular method of storage, as well as being used in chemical experiments.
The number of molecules in 16 grams of oxygen gas is 3.01*10^23, equal to half of Avogadro's number. ... How many molecules of oxygen (o2) are present in 16.0 g of o2…
Answer:
The answer is

Explanation:
The percentage error of a certain measurement can be found by using the formula

From the question
actual mass = 6.25 g
error = 6.25 - 6 = 0.25
So we have

We have the final answer as
<h3>4 %</h3>
Hope this helps you