Answer:
5) 4.00, 2.00, 1.0
Explanation:
wave equation is given as;
F₀ = V / λ
Where;
F₀ is the fundamental frequency = first harmonic
Length of the string for first harmonic is given as;
L₀ = (¹/₂) λ
λ = 2 L₀
when L₀ = 1
λ = 2 x 1 = 2m
when L₀ = 2m
λ = 2 x 2 = 4m
For First harmonic, the wavelength is 2m, 4m
For second harmonic;
L₁ = (²/₂)λ
L₁ = λ
When L₁ = 1
λ = 1 m
when L₁ = 2
λ = 2 m
For second harmonic, the wavelength is 1m, 2m
Thus, the wavelength that could represent harmonics present on both strings is 4m, 2m, 1 m
Answer:
A = 4.76 x 10⁻⁴ m²
Explanation:
given,
weight of the person = 625 N
weight of the bike = 98 N
Pressure on each Tyre = 7.60 x 10⁵ Pa
Area of contact on each Tyre = ?
total weight of the system = 625 + 98
= 723 N
Let F be the force on both the Tyre
F + F = W
2 F = 723
F = 361.5 N
F = P A

A = 4.76 x 10⁻⁴ m²
Answer:
a) 95950 pascals
b) 137642.5 pascals
Explanation:
The absolute pressure (Pabs) on a fluid is:
(1)
With Pgauge the pressure due depth on the fluid and Patm the atmospheric pressure. Pgauge is equal to:
(2)
with ρ the fluid density, g the gravitational acceleration and h the depth on the fluid. Using (2) on (1) and solving for Patm:



b) Here we're going to use again (1) but now we have another value of density because it's other liquid, to know that value we should use the fact that specific gravity (S.G) for liquids is the ratio between fluid density and water density:



so:


Explanation :
In transverse waves the particles are oscillating perpendicular to the direction of propagation of waves.
The uppermost part of the wave is crests and the lowermost part is troughs.
Wavelength of a transverse wave is defined as the distance between two consecutive crests or troughs.
Amplitude is the maximum distance or displacement covered by a wave.
So, crest, amplitude, trough and wavelength identifies the parts of a transverse wave.