To solve this question, we need to use the component method and split our displacements into their x and y vectors. We will assign north and east as the positive directions.
The first movement of 25m west is already split. x = -25m, y = 0m.
The second movement of 45m [E60N] needs to be split using trig.
x = 45cos60 = 22.5m
y = 45sin60 = 39.0m
Then, we add the two x and two y displacements to get the total displacement in each direction.
x = -25m + 22.5m = -2.5m
y = 0m + 39.0m
We can use Pythagorean theorem to find the total displacement.
d² = x² + y²
d = √(-2.5² + 39²)
d = 39.08m
And then we can use tan to find the angle.
inversetan(y/x) = angle
inversetan(39/2.5) = 86.3
Therefore, the total displacement is 39.08m [W86.3N]
Answer:
Moment of inertia of Earth about its own axis is given as

Explanation:
Since Earth is considered as solid sphere
So we will have

so we will have

so we have

Answer:
Combustibility is a measure of how easily a substance bursts into flame, through fire or combustion. This is an important property to consider when a substance is used for construction or is being stored. It is also important in processes that produce combustible substances as a by-product.
Explanation:
Given
Weight of the block A, Wa = 20 lb, weight of block B Wb = 50 lb. Applied
force to block A, P = 6lb, coefficient of static friction µs = 0.4, coefficient
of kinetic friction µk = 0.3. If a force P
is applied to the body, no relative motion will take place until the applied
force is equal to the force of friction Ff, which is acting opposite to the
direction of motion. Magnitude of static force of friction between block A and
block B, Fs = µsN, where N is
reaction force acting on block A. Now, resolve the forces Fx = max. P = (mA +
mB)a,
6 = (20 / 32.2 + 50 / 32.2)a
2.173a = 6
A = 2.76 ft/s^2
To check slipping occurs between block A and block B, consider block A:
P – Ff = mAaA
6 – Ff = 1.71
Ff = 4.29 lb
And also,
N = wA. We know static friction,
Fs = µsN
Fs = 0.4 x 20
Fs = 8lb
Frictional force is less than static friction. Ff < Fs
<span>Therefors, acceleration of block A, aA = 2.76 ft/s^2, acceleration of
block B aB = 2.76 ft/s^2</span>
Answer:
All matter contained electrons
Explanation:
The discovery and characterization of cathode ray suggested that it was a subatomic particle and cathode ray ( electron) was the first discovered. It immensely became the strong explanatory tool for chemical bond. This can be attributed to the the ease with which electron move from one atom to the other.