20.3 divided by 3.0 will get u velocity and v times 3.0s
Answer:
Fnet=7200 N
Explanation:
Fnet=mass x acceleration
mass= 1600kg acceleration=4.5m/s^2
When air is blown into the open pipe,
L = 
where nis any integral number 1,2,3,4 etc. and λ is the wavelength of the oscillation
⇒λ=
Note here that n=1 is for fundamental, n=2 is first harmonic and so on..
⇒ third harmonic will be n=4
Given L=6m, n=4, solving for λ we get:
λ=
=3m
Relationship of frequency(f), velocity of sound (c) and wavelength(λ) is:
c=f.λ Or f= 
⇒f=
≈115 Hz
Answer:
a earthquake can affect people on the land so it destroy more thing than a tsunami.tsunamis can only affect people who are near the ocean
Answer:
Answer
The Final Quality of teh R-134a in the container is 0.5056
The Total Heat transfer is 
Explanation:
Explanation is in the following attachments