Answer:

Explanation:
B = Magnetic field = 
d = Diameter of loop = 16 cm
r = Radius = 
i = Current
= Vacuum permeability = 
The magnetic field of a loop is given by

The current needed to produce such a field at the center of the loop is 
Answer:
The acceleration is found as:
a = 1000 km/h²
Explanation:
Initial speed of the plane = 450 km/h
Final speed of the plane = 750 km/h
Time taken = 0.3 h
Acceleration can be defined as the change of speed of the object divided by the time taken to bring that change
Acceleration is given as:

where v(f) = 750 km/h , v(i) = 450 km/h , t = 0.3 h
Substitute the values in the equation of acceleration

This is the found result
To solve this problem we will apply the concepts related to the Impulse which can be defined as the product between mass and the total change in velocity. That is to say

Here,
m = mass
Change in velocity
As we can see there are two types of velocity at the moment the object makes the impact,
the first would be the initial velocity perpendicular to the wall and the final velocity perpendicular to the wall.
That is to say,


El angulo dado es de 45° y la velocidad de 25, por tanto


The change of sign indicates a change in the direction of the object.
Therefore the impulse would be as


The negative sign indicates that the pulse is in the opposite direction of the initial velocity.
Answer:
a) r=4.24cm d=1 cm
b) 
Explanation:
The capacitance depends only of the geometry of the capacitor so to design in this case knowing the Voltage and the electric field


The distance must be the separation the r distance can be find also using

But now don't know the charge these plates can hold yet so
a).
d=0.01m



b).


The final answer is B hope its helps