The temperature that would the volume of a gas be 0.550l if it had a volume of 0.432 L at -20.0 c is calculated using the Charles law formula
that is v1/T1=V2/T2
V1=0.550 l
t1=?
T2= -20 c +273 = 253 K
v2= 0.432 l
by making T1 the subject of the formula T1= V1T2/V2
T1= (0.55lL x253)/ 0.432 l = 322.11 K or 322.11-273 = 49.11 C
Answer:
It will mess up the orbit around the sun
Explanation:
D is the answer, I believe.
An isolated system is one that allows neither heat or matter to enter or exit, and since the liquid remained the same temperature, one can conclude that neither energy nor matter is passing through.
Answer: 
Explanation:

cM 0 0
So dissociation constant will be:

Given: c = 0.15 M
pH = 1.86
= ?
Putting in the values we get:
Also ![pH=-log[H^+]](https://tex.z-dn.net/?f=pH%3D-log%5BH%5E%2B%5D)
![1.86=-log[H^+]](https://tex.z-dn.net/?f=1.86%3D-log%5BH%5E%2B%5D)
![[H^+]=0.01](https://tex.z-dn.net/?f=%5BH%5E%2B%5D%3D0.01)
![[H^+]=c\times \alpha](https://tex.z-dn.net/?f=%5BH%5E%2B%5D%3Dc%5Ctimes%20%5Calpha)


As ![[H^+]=[ClCH_2COO^-]=0.01](https://tex.z-dn.net/?f=%5BH%5E%2B%5D%3D%5BClCH_2COO%5E-%5D%3D0.01)

![K_a=1.67\times 10^{-3]](https://tex.z-dn.net/?f=K_a%3D1.67%5Ctimes%2010%5E%7B-3%5D)
Thus the vale of
for the acid is 