Answer:

Explanation:
First let's find the electric potential using y = 22.5:



Then, to find the magnitude of the electric field, we just need to divide the electric potential by the distance y:



Kinetic energy is calculated through the equation,
KE = 0.5mv²
At initial conditions,
m₁: KE = 0.5(0.28 kg)(0.75 m/s)² = 0.07875 J
m₂ : KE = 0.5(0.45 kg)(0 m/s)² = 0 J
Due to the momentum balance,
m₁v₁ + m₂v₂ = (m₁ + m₂)(V)
Substituting the known values,
(0.29 kg)(0.75 m/s) + (0.43 kg)(0 m/s) = (0.28 kg + 0.43 kg)(V)
V = 0.2977 m/s
The kinetic energy is,
KE = (0.5)(0.28 kg + 0.43 kg)(0.2977 m/s)²
KE = 0.03146 J
The difference between the kinetic energies is 0.0473 J.
Answer:
, 
Explanation:
The jet is flying at constant velocity: this means that its acceleration is zero, so the net force acting on the jet is also zero.
Therefore, we can write:

where
is the thrust force generated by each engine of the jet
is the drag force
Solving for Fd,

The velocity of the jet is

So, the rate at which the drag force does work (which is the power) is

and substituting

we find

Converting into horsepower,

Answer:
Explanation:
Given:
Steam Mass rate, ms = 1.5 kg/min
= 1.5 kg/min × 1 min/60 sec
= 0.025 kg/s
Air Mass rate, ma = 100 kg/min
= 100 kg/min × 1 min/60 sec
= 1.67 kg/s
A.
Extracting the specific enthalpy and temperature values from property table of “Saturated water – Pressure table” which corresponds to temperature at 0.07 MPa.
xf, quality = 0.9.
Tsat = 89.9°C
hf = 376.57 kJ/kg
hfg = 2283.38 kJ/kg
Using the equation for specific enthalpy,
hi = hf + (hfg × xf)
= 376.57 + (2283.38 × 0.9)
= 2431.552 kJ/kg
The specific enthalpy of the outlet, h2 = hf
= 376.57 kJ/kg
B.
Rate of enthalpy (heat exchange), Q = mass rate, ms × change in specific enthalpy
= ms × (hi - h2)
= 0.025 × (2431.552 - 376.57)
= 0.025 × 2055.042
= 51.37455 kW
= 51.38 kW.