Henry will lift 200 N load 20 m up a ladder in 40 s. While the Ricardo will take 400 N load in 80 seconds. So, For Henry to take 400 N load it will take him 80 seconds in two attempts. And,also, he will have to cover 40 m of distance.
Answer:
A) The free body diagrams for both the load of bricks and the counterweight are attached.
B) a = 2.96 m/s²
Explanation:
A)
The free body diagrams for both the load of bricks and the counterweight are attached.
B)
The acceleration of upward acceleration of the load of bricks is given by the following formula:
a = g(m₁ - m₂)/(m₁ + m₂)
where,
a = upward acceleration of load of bricks = ?
g = 9.8 m/s²
m₁ = heavier mass = mass of counterweight = 28 kg
m₂ = lighter mass = mass of load of bricks = 15 kg
Therefore, using these values in equation, we get:
a = (9.8 m/s²)(28 kg - 15 kg)/(28 kg + 15 kg)
<u>a = 2.96 m/s²</u>
The gravitational potential energy of the brick is 25.6 J
Explanation:
The gravitational potential energy of an object is the energy possessed by the object due to its position in a gravitational field.
Near the surface of a planet, the gravitational potential energy is given by

where
m is the mass of the object
g is the strength of the gravitational field
h is the height of the object relative to the ground
For the brick in this problem, we have:
m = 8 kg is its mass
g = 1.6 N/kg is the strenght of the gravitational field on the moon
h = 2 m is the height above the ground
Substituting, we find:

Learn more about potential energy:
brainly.com/question/1198647
brainly.com/question/10770261
#LearnwithBrainly
Answer:
n = 2.06 moles
Explanation:
The absolute pressure at depth of 27 inches can be calculated by:
Pressure = Pressure read + Zero Gauge pressure
Zero Gauge pressure = 14.7 psi
Pressure read = 480 psi
Total pressure = 480 psi + 14.7 psi = 494.7 psi
P (psi) = 1/14.696 P(atm)
So, Pressure = 33.66 atm
Temperature = 25°C
The conversion of T( °C) to T(K) is shown below:
T(K) = T( °C) + 273.15
So,
T = (25 + 273.15) K = 298.15 K
T = 298.15 K
Volume = 1.50 L
Using ideal gas equation as:
PV=nRT
where,
P is the pressure
V is the volume
n is the number of moles
T is the temperature
R is Gas constant having value = 0.0821 L.atm/K.mol
Applying the equation as:
33.66 atm × 1.50 L = n × 0.0821 L.atm/K.mol × 298.15 K
⇒n = 2.06 moles
Explanation:
- A substance will floats if it is having lower density than the density of the liquid in which it is placed.
- A substance will sink if it is having density greater than the density of the liquid in which it is kept.
Density of corn syrup = 
1) Density of gasoline = 
Density of the gasoline is less than the the density of corn syrup which means it will float in corn syrup.
2) Density of water = 
Density of the water is less than the the density of corn syrup which means it will float in corn syrup.
3) Density of honey = 
Density of the gasoline is more than the the density of corn syrup which means it will sink in corn syrup.
4) Density of titanium = 
Density of the titanium is more than the the density of corn syrup which means it will sink in corn syrup.