The resultant motion is given by pithagoras, since the two components (north and east) are perpendicular to each other.
They are asking you about the direction so you have to use trigonometry, finding that the direction is Ф=arctan(3.8/12)=17.57° north of east.
Answer:
it is essential that the charge on the plates are of the same magnitude, but in the opposite direction
Explanation:
The configuration of parallel plates is called a capacitor and is widely used to create constant electric fields inside.
To obtain this field it is essential that the charge on the plates are of the same magnitude, but in the opposite direction
This is so that the fields created by each plate can be added inside and subtracted from the outside of the plates
Answer:
energy carried by the current is given by the pointyng vector
Explanation:
The current is defined by
i = dQ / dt
this is the number of charges per unit area over time.
The movement of the charge carriers (electrons) is governed by the applied potential difference, when the filament has a movement the drag speed of these moving electrons should change slightly.
But the energy carried by the current is given by the pointyng vector of the electromagnetic wave
S = 1 / μ₀ EX B
It moves at the speed of light and its speed depends on the properties of the doctor and is not disturbed by small changes in speed, therefore the current in the circuit does not change due to this movement
Answer:
Explanation:
To convert gram / centimeter³ to kg / m³
gram / centimeter³
= 10⁻³ kg / centimeter³
= 10⁻³ / (10⁻²)³ kg / m³
= 10⁻³ / 10⁻⁶ kg / m³
= 10⁻³⁺⁶ kg / m³
= 10³ kg / m³
So we shall have to multiply be 10³ with amount in gm / cm³ to convert it into kg/m³
2.33 gram / cm³
= 2.33 x 10³ kg / m³ .
Answer:
Explanation:
Given
Minute hand length =16 cm
Time at a quarter after the hour to half past i.e. 1 hr 45 min
Angle covered by minute hand in 1 hr is 360 and in 45 minutes 270


(c)For the next half hour
Effectively it has covered 2 revolution and a quarter

angle turned 
(f)Hour after that
After an hour it again comes back to its original position thus displacement is same =25.136
Angle turned will also be same i.e. 