Answer:
label A= radio waves, label C= infrared, Label D= visible Light, Label G= gamma rays.
Explanation:
hope it helped??
can i have a thanks, a 5 star, and a brainliest please
can we be friends
A) mass m with F1 acting in the positive x direction and F2 acting perpendicular in the positive y direction<span>
m = 5.00 kg
F1=20.0N ... x direction
F2=15.00N</span><span> ... y direction
Net force ^2 = F1^2 + F2^2 = (20N)^2 + (15n)^2 = 625N^2 =>
Net force = √625 = 25N
F = m*a => a = F/m = 25.0 N /5.00 kg = 5 m/s^2
Answer: 5.00 m/s^2
b) mass m with F1 acting in the positive x direction and F2 acting on the object at 60 degrees above the horizontal.
</span>
<span>m = 5.00 kg
F1=20.0N ... x direction
F2=15.00N</span><span> ... 60 degress above x direction
Components of F2
F2,x = F2*cos(60) = 15N / 2 = 7.5N
F2, y = F2*sin(60) = 15N* 0.866 = 12.99 N ≈ 13 N
Total force in x = F1 + F2,x = 20.0 N + 7.5 N = 27.5 N
Total force in y = F2,y = 13.0 N
Net force^2 = (27.5N)^2 + (13.0N)^2 = 925.25 N^2 = Net force = √(925.25N^2) =
= 30.42N
a = F /m = 30.42 N / 5.00 kg = 6.08 m/s^2
Answer: 6.08 m/s^2
</span>
The density of the substance is the ratio of its mass over the space it occupies. In mathematical equation, this can be expressed as,
ρ = m / v
where ρ is density, m is mass, and v is volume.
Substituting the known values from the given,
ρ = (45 g) / (8 cm³)
ρ = 5.625 g/cm³
<em>ANSWER: 5.625 g/cm³</em>
Answer:
F = - 50 N
Hence, the magnitude of resultant force is 50 N and its direction is leftwards.
Explanation:
The magnitude of the resultant force is always equal to the sum of all forces. While, the direction of resultant force will be equal to the direction of the force with greater magnitude:

considering right direction to be positive:
F₁ = Force applied on right rope = 150 N
F₂ = Force applied on left rope = 200 N
Therefore, the resultant force can be found by using these values in equation:

<u>F = - 50 N</u>
<u>Hence, the magnitude of resultant force is 50 N and its direction is leftwards.</u>