A thrust fault is a reverse fault with an extremely high dip (close to 90°). This is the false statement.
Answer: Option D
<u>Explanation:</u>
Faults are the fracture or fracture zone occurring on the rocks. These fractures can travel through the rocks leading to massive destruction. So, depending upon the direction of their travel, the faults can be classified as normal, reverse and strike slip fault. Also, the angle of dip along the fault is one of the important criteria for determining the type of faults.
There is dip-slip fault which has its movement along the vertical fault plane while the strike slip fault will be in horizontal direction. Similarly, an oblique fault will be acting in both vertical and the horizontal direction. So, the fourth statement related to thrust fault is false as in reverse fault or thrust fault the dip will be shallow and not high.
T= 24.5 feet per second. That is the velocity it reaches at the end of its fall
Answer:
a)
b)
c)
d)
e)
Explanation:
Given that:
- initial speed of turntable,

- full speed of rotation,

- time taken to reach full speed from rest,

- final speed after the change,

- no. of revolutions made to reach the new final speed,

(a)
∵ 1 rev = 2π radians
∴ angular speed ω:

where N = angular speed in rpm.
putting the respective values from case 1 we've


(c)
using the equation of motion:

here α is the angular acceleration



(b)
using the equation of motion:





(d)
using equation of motion:



(e)
using the equation of motion:



Answer:
The carrier lengthen is 0.08436 m.
Explanation:
Given that,
Length = 370 m
Initial temperature = 2.0°C
Final temperature = 21°C
We need to calculate the change temperature
Using formula of change of temperature



We need to calculate the carrier lengthen
Using formula of length

Put the value into the formula


Hence, The carrier lengthen is 0.08436 m.
Answer:
The energy of the system is 15 J.
Explanation:
Given that,
Energy E = 2.5 J
Amplitude = 10 cm
We need to calculate the spring constant
Using formula of mechanical energy of the system

Put the value into the formula



If the block is replaced by a block with twice the mass of the original block
Amplitude = 6 cm
We need to calculate the energy
Using formula of mechanical energy

Put the value into the formula


Hence, The energy of the system is 15 J.