Answer:
m = 0.111 kg
Explanation:
Heat required to release from the body of the person when his temperature cool down by 1 degree C is given as

here we know that
m = 70 kg
s = 3840 J/kg K

now we know that


now the same heat is used to vaporize water of the body
so it is given as



Answer:
(a) k =
(b) τ =
∝
Explanation:
The moment of parallel pipe rotating about it's axis is given by the formula;
I =
---------------------------------1
(a) The kinetic energy of a parallel pipe is also given as;
k =
--------------------------------2
Putting equation 1 into equation 2, we have;
k = 
k =
(b) The angular momentum is given by the formula;
τ = Iw -----------------------3
Putting equation 1 into equation 3, we have
τ = 
But
τ = dτ/dt =
------------------4
where
dw/dt = angular acceleration =∝
Equation 4 becomes;
τ =
∝
Answer:
Force is repulsive hence direction of force is away from wire
Explanation:
The first thing will be to draw a figure showing the condition,
Lets takeI attractive force as +ve and repulsive force as - ve and thereafter calculating net force on outer left wire due to other wires, net force comes out to be - ve which tells us that force is repulsive, hence direction of force is away from wire as shown in figure in the attachment.
The potential energy is most often referred to as the "energy at rest" and is dependent on the elevation of an object. This can be calculated through the equation,
E = mgh
where E is the potential energy, m is the mass, g is the acceleration due to gravity, and h is the height. In this item, we are not given with the mass of the cart so we assume it to be m. The force is therefore,
E = m(9.8 m/s²)(0.5 m) = 4.9m
Hence, the potential energy is equal to 4.9m.
Given : Initial velocity = -1.3 m/s
Final Velocity = -6.5 m/s.
Time = 25 minutes.
To find : Average acceleration.
Solution: We are given units in meter/second (m/s).
So, we need to convert time 25 minutes in seconds.
1 minute = 60 seconds.
25 minutes = 60*25 = 1500 seconds.
Formula for average acceleration is given by,

We are not given intial time, so we can take initial time =0.
Plugging values in the above formula.

= 
= -0.003467
or
.