Given:
Distance = 50 yard = 45.72 meter
Speed = 40 km/hr = 11.11 m/s
To find:
Time required by ball to reach the receiver = ?
Formula used:
speed = 
Solution:
The speed of the ball is given by,
speed = 
Thus,
Time = 
Distance = 50 yard = 45.72 meter
Speed = 40 km/hr = 11.11 m/s
Time = 4.12 second
Hence, ball reaches the receiver in 4.12 second.
Answer:
L = mp*v₀*(ms*D) / (ms + mp)
Explanation:
Given info
ms = mass of the hockey stick
uis = 0 (initial speed of the hockey stick before the collision)
xis = D (initial position of center of mass of the hockey stick before the collision)
mp = mass of the puck
uip = v₀ (initial speed of the puck before the collision)
xip = 0 (initial position of center of mass of the puck before the collision)
If we apply
Ycm = (ms*xis + mp*xip) / (ms + mp)
⇒ Ycm = (ms*D + mp*0) / (ms + mp)
⇒ Ycm = (ms*D) / (ms + mp)
Now, we can apply the equation
L = m*v*R
where m = mp
v = v₀
R = Ycm
then we have
L = mp*v₀*(ms*D) / (ms + mp)
Answer:
Calcium
Explanation:
Because limestone is mainly calcium carbonate, CaCO3, which when heated breaks down to form calcium oxide and carbon dioxide.
Answer:
Explanation:
Electric field due to charge at origin
= k Q / r²
k is a constant , Q is charge and r is distance
= 9 x 10⁹ x 5 x 10⁻⁶ / .5²
= 180 x 10³ N /C
In vector form
E₁ = 180 x 10³ j
Electric field due to q₂ charge
= 9 x 10⁹ x 3 x 10⁻⁶ /.5² + .8²
= 30.33 x 10³ N / C
It will have negative slope θ with x axis
Tan θ = .5 / √.5² + .8²
= .5 / .94
θ = 28°
E₂ = 30.33 x 10³ cos 28 i - 30.33 x 10³ sin28j
= 26.78 x 10³ i - 14.24 x 10³ j
Total electric field
E = E₁ + E₂
= 180 x 10³ j +26.78 x 10³ i - 14.24 x 10³ j
= 26.78 x 10³ i + 165.76 X 10³ j
magnitude
= √(26.78² + 165.76² ) x 10³ N /C
= 167.8 x 10³ N / C .
Answer:
C. The structure has numerous features indicating alignments with movements of the Sun and cultural heritage claimed that the rulers were descendants of the Sun.
Explanation: