Answer:
Please find the answer in the explanation
Explanation:
Given that A 1.0 g plastic bead, with a charge of -6.0 nC, is suspended between the two plates by the force of the electric field between them.
Since it is suspended, it must have been repelled by the bottom negative plate and trying to be attracted to the top plate.
We can therefore conclude that the upper plate, is positively charged
B.) The charge on the positive plate of parallel-plate capacitor is constructed of two horizontal 12.0-cm-diameter circular plates must be less than 6.0 nC
When wool is rubbed with a balloon, the wool is left with a positive charge as electrons have travelled from the wool to the balloon which means the balloon now has a negative charge.
Now that the balloon has a negative charge, you need to know:
The tissue paper originally contains electrons and protons
The fact that the balloon has a negative charge, it will ATTRACT protons because protons are POSITIVE and electrons are NEGATIVE.
So once they are attracted, they will move closer to one another.
too much sun is dangerous for humans and can cause cancer so it's important that light is reflected for example a pool reflects water back to space that is why water sometimes is cold because it reflects light
Answer:
Er = 108 [J]
Explanation:
To solve this problem we must understand that the total energy is 200 [J]. Of this energy 44 [J] are lost in sound and 48 [J] are lost in heat. In such a way that these energy values must be subtracted from the total of the kinetic energy.
200 - 44 - 48 = Er
Where:
Er = remaining energy [J]
Er = 108 [J]
Answer:
Honda won by 0.14 s
Explanation:
We are given that
Distance =S=200 m
Initial velocity of Honda=u=0m/s
Initial velocity of Porsche=u'=0m/s
Acceleration of Honda=
Acceleration of Porsche's=
Time taken by Honda to start=1 s

Substitute the values




Time taken by Honda=11.55 s
Now, time taken by Porsche



Total time taken by Porsche=10.69+1=11.69 s
Because it start 1 s late
Time taken by Honda is less than Porsche .Therefore, Honda won and
Time =11.69-11.55=0.14 s
Honda won by 0.14 s