Answer:
Force is repulsive hence direction of force is away from wire
Explanation:
The first thing will be to draw a figure showing the condition,
Lets takeI attractive force as +ve and repulsive force as - ve and thereafter calculating net force on outer left wire due to other wires, net force comes out to be - ve which tells us that force is repulsive, hence direction of force is away from wire as shown in figure in the attachment.
Answer:
Proton: v=0.689 m/s
Neutron: v=0.688 m/s
Electron: v=1265.078 m/s
Alpha particle: v=0.173 m/s
Explanation:
De Broglie equation allows you to calculate the “wavelength” of an electron or any other particle or object of mass m that moves with velocity v:
λ=
h is the Planck constant: 6.626×10⁻³⁴
We know that the wavelength of the particle is 575 nm (575×10⁻⁹m), so we find the velocity v for each particle:
λ=
v=h÷(mλ)
<u>Proton:</u>
m=1.673×10⁻²⁴ g ·
=1.673×10⁻²⁷ kg
v=h÷(mλ)
v=6.626×10⁻³⁴
÷(1.673×10⁻²⁷ kg×575×10⁻⁹m)
v=0.689 m/s
<u>Neutron:</u>
m=1.675×10⁻²⁴ g ·
=1.675×10⁻²⁷ kg
v=h÷(mλ)
v=6.626×10⁻³⁴
÷(1.675×10⁻²⁷ kg×575×10⁻⁹m)
v=0.688 m/s
<u>Electron:</u>
m= 9.109×10⁻²⁸ g ·
=9.109×10⁻³¹ kg
v=h÷(mλ)
v=6.626×10⁻³⁴
÷(9.109×10⁻³¹ kg×575×10⁻⁹m)
v=1265.078 m/s
<u>Alpha particle:</u>
m=6.645×10⁻²⁴ g ·
=6.645×10⁻²⁷ kg
v=h÷(mλ)
v=6.626×10⁻³⁴
÷(6.645×10⁻²⁷ kg×575×10⁻⁹m)
v=0.173 m/s
Answer:
Explanation:
Acceleration is the time rate of change of velocity.
Acceleration and velocity are vectors
If east and north are the positive directions, the east moving vector is reduced to zero and the north moving vector increases from zero to 4 m/s.
There are 3 hours or 10800 seconds between 10 AM and 1 PM
a1 = √((-4)² + 4²) / 10800 = (√32) / 10800 m/s² ≈ 4.2 x 10⁻⁴ m/s²
There are 14400 seconds between 10 AM and 2 PM
The velocity changes are still the same
a2 = √((-4)² + 4²) / 10800 = (√32) / 14400 m/s² ≈ 3.9 x 10⁻⁴ m/s²
Answer:
5.76 round off to 6
Explanation:
wall 1 = 15 × 12 = 180
wall 2 = 9 × 12 = 108
now 1 roll covers 50 square feet
formula = wall 1 + wall 2 / 50
= 180 + 108 / 50
= 288÷ 50
= 5.76