Torque is equal position vector times (r) times force vector
(F). Since F= 10 N and r = 0.1 m, so the
torque is equal to (10 N) x ( 0.1 m) = 1Nm. The direction of the torque would
be into the screen, clockwise rotation.
Answer:
The correct prediction will be:
The temperature of the surface of the ball bearing when rubbed over glass will be the least.
The incorrect prediction:
The tennis ball over the linoleum floor will have no friction, as the temperatures will not change.
We know that the measure of an incident ray is: α 1 = 40°.
The index of refraction:
- for the air : n 1 = 1.00,
- for the water: n 2 = 1.33
Snell`s Law of Refraction :
n 1 · sin α 1 = n 2 · sin α 2
sin α 2 = n 1 · sin α 1 / n 2 =
= 1.00 · sin 40° / 1.33 = 0.64278 / 1.33 = 0.4833
α 2 = sin ^(-1) 0.4833
α 2 = 28.9 °
Answer: The angle relative to the water`s surface of the rays when beneath the surface is 28.9°.
Answer:
Hello there Dude answer is B :D hope it helped mark me brainliest.
I could help
If I know what I was reading I’m sorry I need to translate