I think the answer is C for this question
Cu = 63.546
N= 14.001 g/mol
O= 15.999 g/mol * 3 = 47.997
Copper (II) Nitrate has a MW of 125.544 g/mol
6.25 x 125.544
= 784.65 <--- is your answer, if there were was a multiple choice or not :)
Two electrons is your answer glad to help!
Answer:
Explanation:
Molarity of acid(volume of acid)(# of H ions)= molarity of base(volume of base)(# of OH ions)
M(v)(#)=M(v)(#)
sulfuric acid sodium hydroxide
H2SO4 NaOH
(3)(11.6)(2)=M(25)(1)
M=2.784
The unites of measurement in a data table should be shown in the headings of some columns.