Answer:
The distance of separation is 
Explanation:
The mass of the each ball is 
The negative charge on each ball is 
Now we are told that the lower ball is restrained from moving this implies that the net force acting on it is zero
Hence the gravitational force acting on the lower ball is equivalent to the electrostatic force i.e

=> 
here k the the coulomb's constant with a value 
So
![0.01 * 9.8 = \frac{ 9*10^9 *[1*10^{-6} * 1*10^{-6}]}{d}](https://tex.z-dn.net/?f=0.01%20%2A%209.8%20%20%3D%20%20%5Cfrac%7B%209%2A10%5E9%20%2A%5B1%2A10%5E%7B-6%7D%20%2A%201%2A10%5E%7B-6%7D%5D%7D%7Bd%7D)

First, let's determine the gravitational force of the Earth exerted on you. Suppose your weight is about 60 kg.
F = Gm₁m₂/d²
where
m₁ = 5.972×10²⁴ kg (mass of earth)
m₂ = 60 kg
d = 6,371,000 m (radius of Earth)
G = 6.67408 × 10⁻¹¹ m³ kg⁻¹ s⁻²
F = ( 6.67408 × 10⁻¹¹ m³ kg⁻¹ s⁻²)(60 kg)(5.972×10²⁴ kg)/(6,371,000 m )²
F = 589.18 N
Next, we find the gravitational force exerted by the Sun by replacing,
m₁ = 1.989 × 10³⁰<span> kg
Distance between centers of sun and earth = 149.6</span>×10⁹ m
Thus,
d = 149.6×10⁹ m - 6,371,000 m = 1.496×10¹¹ m
Thus,
F = ( 6.67408 × 10⁻¹¹ m³ kg⁻¹ s⁻²)(60 kg)(1.989 × 10³⁰ kg)/(1.496×10¹¹ m)²
F = 0.356 N
Ratio = 0.356 N/589.18 N
<em>Ratio = 6.04</em>
Simply subtract the two velocities and divide by 8.1,

~~
I hope that helps you out!!
Any more questions, please feel free to ask me and I will gladly help you out!!
~Zoey
Apply conservation of angular momentum:
L = Iw = const.
L = angular momentum, I = moment of inertia, w = angular velocity, L must stay constant.
L must stay the same before and after the professor brings the dumbbells closer to himself.
His initial angular velocity is 2π radians divided by 2.0 seconds, or π rad/s. His initial moment of inertia is 3.0kg•m^2
His final moment of inertia is 2.2kg•m^2.
Calculate the initial angular velocity:
L = 3.0π
Final angular velocity:
L = 2.2w
Set the initial and final angular momentum equal to each other and solve for the final angular velocity w:
3.0π = 2.2w
w = 1.4π rad/s
The rotational energy is given by:
KE = 0.5Iw^2
Initial rotational energy:
KE = 0.5(3.0)(π)^2 = 14.8J
Final rotational energy:
KE = 0.5(2.2)(1.4)^2 = 21.3J
There is an increase in rotational energy. Where did this energy come from? It came from changing the moment of inertia. The professor had to exert a radially inward force to pull in the dumbbells, doing work that increases his rotational energy.
Distance covered by the squirrel to look for an acorn :
d = ( 3 m/s ) × 10 s = 30 m.
Time taken to eat an Acron is 5 seconds.
Time taken to cover distance of 30 m with 2 m/s speed is :

Therefore, total time take to get back to where he started is ( 10+5+15 ) = 30 s.
Hence, this is the required solution.