Answer:
Explanation:
It is given that,
Speed of one quoll around a curve, v = 3.2 m/s (maximum speed)
Radius of the curve, r = 1.4 m
On the curve, the centripetal force is balanced by the frictional force such that the coefficient of frictional is given by :



So, the coefficient of static friction between the quoll's feet and the ground in this trial is 0.74. Hence, this is the required solution.
Not 100% but i think it'll cause the earth to rotate slightly slower, its definitely not the last one though
Answer:
60.8 cm²
Explanation:
The charge density, σ on the surface is σ = Q/A where q = charge = 87.6 pC = 87.6 × 10⁻¹² C and A = area = 65.2 cm² = 65.2 × 10⁻⁴ m².
σ = Q/A = 87.6 × 10⁻¹² C/65.2 × 10⁻⁴ m² = 1.34 × 10⁻⁸ C/m²
Now, the charge through the Gaussian surface is q = σA' where A' is the charge in the Gaussian surface.
Since the flux, Ф = 9.20 Nm²/C and Ф = q/ε₀ for a closed Gaussian surface
So, q = ε₀Ф = σA'
ε₀Ф = σA'
making A' the area of the Gaussian surface the subject of the formula, we have
A' = ε₀Ф/σ
A' = 8.854 × 10⁻¹² F/m × 9.20 Nm²/C ÷ 1.34 × 10⁻⁸ C/m²
A' = 81.4568/1.34 × 10⁻⁴ m²
A' = 60.79 × 10⁻⁴ m²
A' ≅ 60.8 cm²