Answer:
option A
Explanation:
given,
depth of the sea level = 10 m
g = 10 m/s²
Pressure underwater = ?
we know,
P = ρ g h
where ρ is the density of water which is equal to 1000 kg/m³
h is the depth of sea level
P = ρ g h
P = 1000 x 10 x 10
P = 100000 Pa
P = 100 kPa
Hence, the correct answer is option A
The answer for this change in the magnitude of momentum is the same for both because momentum is always conserved so both vehicles have the identical change.
So for determining who has the greater change in kinetic energy, momentum (P) = mv so P^2 = m^2 v^2 P^2 / 2m = 1/2 m v^2 = energy So the weightier the mass the smaller the energy change for the same momentum change so in here, the car has a greater change in kinetic energy.
The second law of thermodynamics states that whenever energy changes occur, DISORDER always increases.
Answer:
I am not a driver, but I think it's C.
Explanation:
Answer:
It takes you 32.27 seconds to travel 121 m using the speed ramp
Explanation:
<em>Lets explain how to solve the problem</em>
- The speed ramp has a length of 121 m and is moving at a speed of
2.2 m/s relative to the ground
- That means the speed of the ramp is 2.2 m/s
- You can cover the same distance in 78 seconds when walking on
the ground
<em>Lets find your speed on the ground</em>
Speed = Distance ÷ Time
The distance is 121 meters
The time is 78 seconds
Your speed on the ground = 121 ÷ 78 = 1.55 m/s
If you walk at the same rate with respect to the speed ramp that
you walk on the ground
That means you walk with speed 1.55 m/s and the ramp moves by
speed 2.2 m/s
So your speed using the ramp = 2.2 + 1.55 = 3.75 m/s
Now we want to find the time you will take to travel 121 meters using
the speed ramp
Time = Distance ÷ speed
Distance = 121 meters
Speed 3.75 m/s
Time = 121 ÷ 3.75 = 32.27 seconds
It takes you 32.27 seconds to travel 121 m using the speed ramp