Answer:
A. 5.4 * 10^(-4) m
B. 500V
Explanation:
A. Electric potential, V is given as:
V = kq/r
This means that radius, r is
r = kq/V
r = (9 * 10^9 * 30 * 10^(-12))/500
r = (270 * 10^(-3))/500
r = 5.4 * 10^(-4) m
B. Now the radius is doubled and the charge is doubled,
V = (9 * 10^9 * 2 * 30 * 10^(-12))/(2 * 5.4 * 10^(-4) * 2)
V = 500V
Answer:
The maximum amount of mechanical energy converted to internal energy during the fall is 26.7 joules
Explanation:
Potential Energy (PE) = weight of baseball × height = 1.47N × 10m = 14.7Nm = 14.7 joules
Kinetic Energy (KE) = 12 joules
Maximum amount of mechanical energy converted to internal energy during the fall = PE + KE = 14.7 joules + 12 joules = 26.7 joules
As we know that reaction time will be

so the distance moved by car in reaction time



now the distance remain after that from intersection point is given by

So our distance from the intersection will be 100 m when we apply brakes
now this distance should be covered till the car will stop
so here we will have


now from kinematics equation we will have



so the acceleration required by brakes is -2 m/s/s
Now total time taken to stop the car after applying brakes will be given as



total time to stop the car is given as

I know you're probably done with this by now, but the answer is *Lake-Effect Snow*
Answer:
The maximum speed of the car at the bottom of that drop is 26.34 m/s.
Explanation:
Given that,
The maximum vertical distance covered by the roller coaster, h = 35.4 m
We need to find the maximum speed of the car at the bottom of that drop. It is a case of conservation of energy. The energy at bottom is equal to the energy at top such that :



v = 26.34 m/s
So, the maximum speed of the car at the bottom of that drop is 26.34 m/s. Hence, this is the required solution.