Answer:
r = 71.8⁰
Explanation:
given,
refractive index of the glass 1 = 1.70
refractive index of glass 2 = 1.58
angle of incidence = 62°
angle of refraction =?
using Snell's law


1.7 ×sin 62 ^0 = 1.58× sin r

sin r = 0.95
r = sin⁻¹(0.95)
r = 71.8⁰
angle of refraction =r = 71.8⁰
R=U^2/P=120*120/40=360 ohm
P2=U2^2/R=132*132/360=48.4 w
power increase ratio (48.4-40)/40=21%
Explanation :
The interaction between two objects is termed as the collision. The collision can be of two types i.e. elastic collision and inelastic collision.
In this case, two identical carts travel at the same speed toward each other, and then a collision occurs. In an inelastic collision, the momentum before and after the collision remains the same but its kinetic energy gets lost.
After the collision, both the object sticks over each other and moves with one velocity.
Out of the given graph, the graph that shows a perfectly inelastic collision is attached. It shows that after the collision both the carts move with the same velocity.
Answer:
If they are metallic spheres they are connected to earth and a charged body approaches
non- metallic (insulating) spheres in this case are charged by rubbing
Explanation:
For fillers, there are two fundamental methods, depending on the type of material.
If they are metallic spheres, they are connected to earth and a charged body approaches, this induces a charge of opposite sign and of equal magnitude, then it removes the contact to earth and the sphere is charged.
If the non- metallic (insulating) spheres in this case are charged by rubbing with some material or touching with another charged material, in this case the sphere takes half the charge and when separated each sphere has half the charge and with equal sign.
Answer:
113.7
Explanation:
maximum distance (s) = 8.9 km
reference intensity (I0) = 1 x 10^{-12} W/m^{2}
power of a juvenile howler monkey (p) = 63 x 10^{-6} W
distance (r) = 210 m
intensity (I) = power/area
where we assume the area of a sphere due to the uniformity of the output in all directions
area = 4π
= 4π x
= 554,176.9 m^{2}
intensity (I) = 
therefore the desired ratio I/I0 =
= 113.7