Hey there! The answer to your first question is SILICON, Nickle has 28 protons, silicon has 14, 14+14=28. Its the only element thats adds up. I dont know about the 2nd one myself.
Answer:
Each Y atom needs three electrons to complete its octet by forming three bonds to hydrogen. There is one unshared pair of electrons and three bonding pairs of electrons. The bonds in the product are covalent.
Explanation:
Recall that group 5A elements contain five electrons in their outermost shell. These five electrons consists of a lone pair and three electrons that can form three bonds with hydrogen to give YH3 where Y is the group 5A element.
The YH3 molecule contains one lone(unshared) pair of electrons as well as three bonding pairs of electrons. The compounds are covalent.
Hello!
To find the amount of atoms that are in 80.45 grams of magnesium, we will need to know Avogadro's number and the mass of one mole of magnesium.
Avogadro's number is 6.02 x 10^23 atoms, and one mole of magnesium is equal to 24.31 grams.
1. Divide by one mole of magnesium
80.45 / 24.31 = 3.309 moles (rounded to the number of sigfigs)
2. Multiply moles by Avogadro's number
3.309 x (6.02 x 10^23) = 1.99 x 10^24 (rounded to the number of sigfigs)
Therefore, there are 1.99 x 10^24 atoms in 80.45 grams of magnesium.
Answer:
429.4 kJ are absorbed in the endothermic reaction.
Explanation:
The balanced chemical equation tells us that 1168 kJ of heat are absorbed in the reaction when 4 mol of NH₃ (g) react with 5 mol O₂ (g).
So what we need is to calculates how many moles represent 25 g NH₃(g) and calculate the heat absorbed. (NH₃ is the limiting reagent)
Molar Mass NH₃ = 17.03 g/mol
mol NH₃ = 25.00 g/ 17.03 g/mol = 1.47 mol
1168 kJ /4 mol NH₃ x 1.47 mol NH₃ = 429.4 kJ