Answer:
d = 380 feet
Explanation:
Height of man = perpendicular= 130 feet
Angle of depression = ∅ = 70 °
distance to bus stop from man = hypotenuse = d = 130 sec∅
As sec ∅ = 1 / cos∅
so d = 130 sec∅ or d = 130 / cos∅
d = 130 / cos(70°)
d = 380 feet
Answer:
3.62 V
Explanation:
L = 80 cm = 0.8 m
f = 15 rps
B = 60 m T = 0.060 T
ω = 2 x π x f = 2 x 3.14 x 15 = 94.2 rad/s
v = r ω
here, r be the radius of circular path. Here r = length of rod = L
v = 0.80 x 94.2 = 75.36 m/s
The motional emf is given by
e = B v L = 0.060 x 75.36 x 0.8 = 3.62 V
Refer to the diagram shown below.
Define unit vectors along the x and y axes as respectively

Then the three successive displacements, written in component form, are respectively

The total displacement for the first leg of the trip is

Answer:

or (-0.6, 0.8)
Answer:

Explanation:
The momentum of the neutron before and after the decay is the same since there's no external force.

#The neutron is initially at rest, so after the decay:

#After decay, the proton has +ve direction with a velocity
while the electron moves in a negative direction with a velocity 
Therefore:

Let the energy released during the decay be Q:

Hence,Kp/Ktot is 5.444x10^(-4)
Acceleration, a = (v - u)/t
where v is the final velocity, u is the initial velocity, and t is the time.
This formula on a velocity time graph represents the slope of the graph.