The electric field produced by a large flat plate with uniform charge density on its surface can be found by using Gauss law, and it is equal to

where

is the charge density

is the vacuum permittivity
We see that the intensity of the electric field does not depend on the distance from the plate. Therefore, the strenght of the electric field at 4 cm from the plate is equal to the strength of the electric field at 2 cm from the plate:
Answer:

Given:
Radius of ball bearing (r) = 1.5 mm = 0.15 cm
Density of iron (ρ) = 7.85 g/cm³
Density of glycerine (σ) = 1.25 g/cm³
Terminal velocity (v) = 2.25 cm/s
Acceleration due to gravity (g) = 980.6 cm/s²
To Find:
Viscosity of glycerine (
)
Explanation:


Substituting values of r, ρ, σ, v & g in the equation:






Answer:
Temperature decreases because the number of collision of the molecules decreases as they escape or evaporate. Molecules are in constant motion. Increase in temperature leads to increase in average kinetic energy of the molecules.
The static friction exerted on the block by the incline is
.
The given parameters;
- <em>mass of the block, = M</em>
- <em>coefficient of static friction in section 1, = </em>
<em /> - <em>angle of inclination of the plane, = θ</em>
<em />
The normal force on the block is calculated as follows;
Fₙ = Mgcosθ
The static friction exerted on the block by the incline is calculated as follows;

Thus, the static friction exerted on the block by the incline is 
Learn more here:brainly.com/question/17237604
Answer:
Explanation:
delta V = v * alpha * delta T
= V * 0.00053 * (92.2 - 55.0)
= 0.019716 V
percentage that the owner
= [delta V / V] * 100
= [0.019716 V / V] * 100
= 1.9716 %