Answer: Normal force, N = 141.64 Newton
Explanation:
All the forces acting on the system and described in free body diagram are:
1) gravitational pull in downward direction
2) Normal force in upward direction
3) External force of 40 N acting at an angle of 37° with the horizontal can be resolved in two rectangular components:
i) F Cos 37° along the horizontal plane in forward direction and
ii) F Sin 37° along the vertical plane in downward direction
Applying the Newton's second law, net forces in the vertical plane are:
Net force, f = N - (mg + F Sin 37°)
As there is no acceleration in the vertical plane hence, net force f = 0.
So,
N - (mg + F Sin 37°) = 0
Adding (mg + F Sin 37°) both the sides in above equation, we get
N = mg + F Sin 37°
N = 12
9.8 + 40
0.601 because (Sin 37° = 0.601)
N = 117.6 + 24.04
N = 141.64 Newton
Answer:
To calculate anything - speed, acceleration, all that - we need <em>data</em>. The more data we have, and the more accurate that data is, the more accurate our calculations will be. To collect that data, we need to <em>measure </em>it somehow. To measure anything, we need tools and a method. Speed is a measure of distance over time, so we'll need tools for measuring <em>time </em>and <em>distance</em>, and a method for measuring each.
Conveniently, the lamp posts in this problem are equally spaced, and we can treat that spacing as our measuring stick. To measure speed, we'll need to bring time in somehow too, and that's where the stopwatch comes in. A good method might go like this:
- Press start on the stopwatch right as you pass a lamp post
- Each time you pass another lamp post, press the lap button on the stopwatch
- Press stop after however many lamp posts you'd like, making sure to hit stop right as you pass the last lamp post
- Record your data
- Calculate the time intervals for passing each lamp post using the lap data
- Calculate the average of all those invervals and divide by 40 m - this will give you an approximate average speed
Of course, you'll never find an *exact* amount, but the more data points you have, the better your approximation will become.
The answer would be 21.6 but rounded up it would be 22J.
Answer:
0.076 m/s
Explanation:
Momentum is conserved:
m v = (m + M) V
(0.111 kg) (55 m/s) = (0.111 kg + 80. kg) V
V = 0.076 m/s
After catching the puck, the goalie slides at 0.076 m/s.
As per the question the distance travelled by a car is 28.4 inch.
we are asked to determine the conversion factor in centimeter which when multiplied with 28.4 inch will give a unit.
we know that one inch =2.54 centimeter.
Hence 28.4 inch = 2.54 ×28.4 cm
=72.136 cm.
Now we have to determine the conversion factor .The multiplication factor is calculated as 
[p is the multiplication factor.]
Hence the multiplication factor is 72.137 cm which will give unit conversion when multiplied with 28.4 inch.