<span>x=((12.3/100)m)cos[(1.26s^−1)t]
v= dx/dt = -</span><span>((12.3/100)*1.26)sin[(1.26s^−1)t]
v=</span>-((12.3/100)*1.26)sin[(1.26s^−1)t]=-((12.3/100)*1.26)sin[(1.26s^−1)*(0.815)]
v=<span>
<span>-0.13261622 m/s
</span></span>the object moving at 0.13 m/s <span>at time t=0.815 s</span>
Explanation:
the question is unanswerable
Since they're going in the same direction, just add the velocities together.
7.3 m/s + 0.34 m/s = 7.64m/s
The "i" component of a vector is in the x-direction. Therefore, the x-component is 3 m/s.
(a) According to Newton’s third law, for every action
there is an equal yet opposite reaction. In this case, the cannonball is
affected by 8.0x10^3 newtons in one direction. Now the cannon must also be
affected by the same amount of net force on the opposite direction.
- 8.0x10^3 Newtons (the negative symbol only shows that it
is opposite direction)
(b) We solve this using the formula:
F = m a
8.0x10^3 N = (1.0 kg) a
a = 8,000 m/s^2